Як позбутися чорних цяток: що це та причини появи?
Чорні цятки або відкриті комедони — це один з проявів акне або вугрової хвороби, який має вигляд невеликих чорних або коричневих елементів на шкірі. Люди можуть стикаються з акне в будь-який період свого життя, особливо це стосується тих, хто має жирну та схильну до акне шкіру. Цей тип висипу доволі стійкий і, як правило, з'являється на добре помітних місцях, як-от ніс, підборіддя та лоб. Дізнайтеся про найважливіші факти про цю проблему шкіри, зокрема про те, як позбутися чорних цяток, що спричиняє їх появу та як запобігати цьому за допомогою цільового догляду за шкірою.
Огляд
Переважно чорні цятки з'являються в підлітковому віці, але вони можуть виникати будь-якому віці. За даними Клівлендської клініки, приблизно 10-20% дорослих мають чорні цятки. Найчастіше вони з'являються на обличчі, але також трапляються на шиї, спині та грудях. Хоча чорні цятки можуть бути надокучливими, вони можуть стати причиною психологічного дискомфорту. Зазвичай, вони піддаються менеджменту в домашніх умовах за допомогою постійного догляду за шкірою. Здебільшого найліпшим способом мінімізувати появу цих надокучливих утворень є використання м'яких, але ефективних засобів, що містять активні інгредієнти, ефективні проти чорних цяток, наприклад, саліцилову кислоту.Що таке чорні точки?
Чорні цятки належать до типу акне, відомого як комедони. Коли пори забиваються жиром, бактеріями або відмерлими клітинами шкіри, це призводить до появи невеликих шорстких утворень на поверхні шкіри (так званих комедонів). Ці комедони можуть проявлятися одним із двох способів: білі цятки (закриті комедони) або чорні цятки (відкриті комедони).
Що стосується білих цяток, то в такому разі пори повністю закриті, що призводить до появи білої або тілесної опуклості. Натомість чорні цятки виникають, коли отвір пори розширюється, і комедон починає конактувати з зовнішнім середовищем. Це дає змогу кисню потрапляти в пори, що потім зумовлює характерний темний колір.
Факти про чорні точки
- Чорні цятки — поширена форма акне, офіційно відома як відкриті комедони (тобто відкриті пори).
- Ці маленькі чорні або коричневі нерівності на шкірі виникають, коли відкриті пори закупорюються надлишком шкірного сала, бактеріями та відмерлими клітинами.
- Хоча може здаватися, наче в пори забруднені, чорні цятки набувають темного кольору через хімічну реакцію, яка відбувається, коли вміст пор піддається впливу кисню.
- Зменшувати та запобігати появі чорних крапок найкраще за допомогою щоденного використання дермокосметики з спеціально підібраними інгредієнтами, розроблених дерматологами.
- Регулярно очищайте шкіру: вмивайтеся м'яким очищувальним засобом і теплою водою двічі на день, щоб зберегти шкіру чистою, без забруднень і надлишків шкірного сала.
- Не торкайтеся обличчя брудними руками й не спирайтеся підборіддям на руки.
- Використовуйте дермакосметичні засоби для жирної та/або схильної до акне шкіри: засоби для шкіри схильної до акне, допомагають зменшити прояви прищів, наприклад, креми, гелі або лосьйони, що містять саліцилову кислоту. Це сприяє зменшенню кількості прищів, оскільки засоби видаляють відмерлі клітини шкіри та надлишок шкірного жиру зі шкіри.
- Здоровий спосіб життя: збалансована дієта, що містить фрукти, овочі та нежирне м'ясо.
Чому з'являються чорні точки?
Від чого з'являються чорні цятки в першу чергу та чому пори закупорюються? Насамперед до появи чорних крапок більш схильні люди із жирною шкірою. Цей тип шкіри характеризується надмірним виробленням себуму (шкірного жиру), що і спричиняє частішу появу чорних крапок. Також на виникнення чорних цяток впливають гормональні коливання. Чорні цятки також можуть бути спровоковані факторами, що збільшуєють кількість бактерій, які спричиняють акне, на поверхні шкіри (наприклад, частими дотиками до обличчя брудними руками).
Хоча безпосередньо це не зумовлює появу вугрів, комедогенна (тобто така, що закупорює пори) косметика або ж неправильні методи догляду за шкірою також можуть бути чинниками, що сприяють появі чорних крапок. Деякі люди можуть надмірно очищати жирну шкіру, щоби видалити надлишки себуму. Але це фактично змушує шкіру ще більше компенсувати вироблення шкірного жиру.
Чим відрізняються прищі від чорних крапок?
Чорні цятки та прищі — це два типи уражень шкіри, які можуть з'являтися на обличчі, шиї, грудях та спині, і їх часто плутають. Основна відмінність полягає в тому, що прищі бувають різних типів і виникають із різних причин, тоді як чорні цятки — це тип комедонів.
Прищі на обличчі — це запальні ураження шкіри, зумовлені різними чинниками, зокрема, накопиченням забруднень на поверхні шкіри, надмірним виробленням себуму (природного жиру шкіри), активізацією патогенних бактерій, надмірним потовиділенням і гормональними змінами, а також особливостями способу життя: дієтою, стресом тощо.
З іншого боку, чорні точки на обличчі — це специфічний різновид вугрів, які утворюються, коли волосяний фолікул закупорюється шкірним салом і відмерлими клітинами. Блокування пори створює середовище для розмноження бактерій, зокрема Cutibacterium acnes, що спричиняє запалення, яке призводить до появи невеликої опуклості — відкритої (чорні цятки) або закритої (білі цятки).
Чорні цятки - один з проявів акне
Чорні цятки (чорні точки або крапки, відкриті комедони), — це тип незапального ураження, який утворюється, коли пори шкіри закупорюються надлишком шкірного жиру, відмерлими клітинами та іншим брудом. Вони часто з'являються в людей із жирною шкірою, і хоча вони не є болючими, проте можуть мати неестетичний вигляд і сприяти виникненню інших типів акне.
Білі вугри, міліуми та інші типи закритих комедонів
Білі цятки, також відомі як закриті комедони - це невеликі, незапальні прояви акне, що не мають помітного отвору в шкірі. Білі вугри виглядають як невеликі білі або жовтуваті нерівності, які виступають над поверхнею шкіри й зазвичай з'являються на лобі, носі, щоках і підборідді, оскільки це ділянки шкіри з найбільшою продукцією себуму.
Чому з'являються закриті комедони? Причинами появи білих вугрів є різні чинники, як-от надмірне виділення себуму через гормональні зміни, генетику, використання комедогенних (тобто таких, що закупорюють пори) засобів для догляду за шкірою, надмірне перебування на сонці, стрес та споживання певних харчових продуктів. Відтак важливо дотримуватися правильних звичок у догляді за обличчям, а саме: використовувати засоби, які підходять для вашого типу шкіри, та вести здоровий спосіб життя.
Міфи про чорні цятки
Чорні цятки на носі чи інших місцях — досить поширене явище, але, на жаль, так само поширені міфи та хибні переконання про них. Ми зібрали список найпоширеніших стереотипів, аби ви не потрапили в пастку.
Міф №1: чорні точки виникають через брудну шкіру
Багато людей вважають, що чорні цятки — це просто бруд, що накопичився на шкірі. Але, всупереч поширеній думці, ці чорні або коричневі цятки не є наслідком забруднення або поганої гігієни. Насправді вони набувають темного кольору внаслідок хімічної реакції, відомої як окислення, коли кисень взаємодіє з меланіном (пігментом шкіри). Отже, хоча правильне очищення може покращити зовнішній вигляд шкіри, забруднення не є першопричиною появи чорних крапок.
Міф №2: чорні цятки виникають через харчування
Ваше щоденне харчування може впливати на загальний вигляд шкіри, тому потрібно дотримуватися здорової, збалансованої дієти. Водночас щодо дієти та акне досі точаться суперечки про те, чи можуть певні продукти спричинити появу акне. Наразі деякі дослідження припускають, що є зв'язок між молочними продуктами, сироватковим білком та акне. Якщо ви підозрюєте, що продукти, які ви споживаєте, негативно впливають на вашу шкіру, заплануйте візит до сімейного лікаря та дерматолога.
Міф № 3: не можна наносити макіяж, якщо є чорні точки
Якщо ви користуєтеся макіяжем, вас може турбувати питання, чи не є ваші засоби для макіяжу причиною появи вугрів. Відповідь? Цілком можливо. Використання невідповідних типів засобів для макіяжу або несвоєчасне зняття макіяжу може спровокувати появу вугрового висипу. Але це не означає, що ви не можете наносити макіяж, якщо боретеся з акне. Для того, щоби зберегти пори чистими, ми рекомендуємо користуватися некомедогенними засобами (які не закупорюють пори) з формулами, розробленими спеціально для шкіри, схильної до акне.
Міф № 4: можна видавлювати чорні цятки
Кожен із нас, певне, відчував спокусу видавити вугри, щоб швидше позбутися їх. Можливо, ви навіть робите це регулярно. Чи можна давити чорні цятки? Загалом це не дуже слушна ідея, оскільки вичавлювання може спричинити низку проблем зі шкірою. Зокрема, можна подразнити або пошкодити шкіру, особливо якщо натискати занадто сильно. Ви також можете втиснути чорні цятки глибше в шкіру або занести туди ще більше жиру та бактерій. Потенційно це може погіршити стан висипання та спровокувати появу інших типів акне.
Якщо ви боретеся з чорними цятками, зверніться до дерматолога для отримання професійної поради. Фахівець підбере правильні інструменти, техніку та умови, які допоможуть належним чином видалити вугри та зменшити ризик їхньої повторної появи.
Міф № 5: чорні цятки та великі пори — це те ж саме
Люди часто ототожнюють чорні цятки з розширеними порами, але це різні речі. Пори є у всіх, і в деяких людей вони від природи більші й помітніші. Це не завжди означає, що ваші пори забиті або що у вас є чорні точки. На розмір пор може впливати багато чинників, зокрема, пошкодження сонцем, генетика та вік.
Як позбутися чорних цяток: поради щодо менеджменту та профілактики
Часто чорні цятки зникають самі собою, коли ви досягаєте зрілого віку. Утім, це відбувається не з усіма. Як позбутись чорних цяток та уникнути появи вугрів і прищів? Важливо вести здоровий спосіб життя та використовувати засоби, які підходять для вашого типу шкіри, адже так бруд і жир не накопичуватимуться в порах. Наведемо декілька корисних звичок, які корисно впровадити у свій щоденний режим, щоби позбутися прищів та запобігти їх повторному висипанню.
Очищення шкіри — знімайте макіяж перед сном
Якщо ви наносите макіяж, не забувайте ретельно змивати його перед сном. Залишки макіяжу можуть накопичуватися на вашій шкірі й потенційно провокувати появу чорних крапок. Використання засобу для зняття макіяжу в комплексі зі звичайним вмиванням допоможе забезпечити повноцінне очищення шкіри. Американська академія дерматології радить знімати макіяж до й після тренування.
Глибоко очищувальний гель CeraVe
Один із найважливіших способів, як позбутися чорних точок та запобігти їх виникненню, — це щоденне правильне очищення. Для цього вам потрібен засіб, який глибоко очищає та зберігає шкірний бар'єр неушкодженим.
Американська академія дерматології (AAD) рекомендує очищувати шкіру, схильну до акне, двічі на день (вранці та ввечері), а також після потовиділення. Для видалення чорних цяток ми рекомендуємо вибирати м'який очищувальний засіб з 2% саліцилової кислоти, наприклад, CeraVe Глибоко очищувальний гель для схильної до недосконалостей шкіри. Саліцилова кислота — це бета-гідроксикислота (BHA) і потужний інгредієнт для боротьби з акне, який сприяє природному відлущуванню шкіри. А оскільки вона жиророзчинна (тобто може проникати в закупорені пори), саліцилова кислота є ефективним засобом для мінімізації появи чорних крапок. Завдяки такій формулі він забезпечує глибоке очище-
Посилання
- “Blackheads: What They Look Like, Treatment and Prevention.” Cleveland Clinic, 2023.
- Shmerling, Robert H., MD. “Does Diet Really Matter When It Comes to Adult Acne?” Harvard Health, Aug. 2020.
- “Face Washing 101.”American Academy of Dermatology Association, 2023.
- “Is Your Workout Causing Your Acne?” American Academy of Dermatology Association, 2023.